جهت دسترسی سریع به خدمات و محصولات ما از طریق جستجوی هوشمند سایت اقدام نمایید

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه : 9:00 صبح - 17:00 عصر

پنج شنبه : تعطیل

 • پیاده سازی سیستم های مدیریت امنیت اطلاعت / ISMS

  پیاده سازی سیستم های مدیریت امنیت اطلاعت / ISMS

 • طراحی وب سایتهای شرکتی ، پرتالهای خبری و سازمانی

  طراحی وب سایتهای شرکتی ، پرتالهای خبری و سازمانی

 • اینترنت پرسرعت ، پایدار و مطمئن

  اینترنت پرسرعت ، پایدار و مطمئن

برای دریافت رزومه شرکت پرنیان رایانه ایرانیان روی دکمه رزومه کلیک کنید

برقراری ارتباط بین دفاتر از طریق اینترانت / MPLS / وایرلس

یکی از روشهای انتقال دیتا استفاده از رادیوهای بی سیم وایرلس  ( Wireless ) و راه اندازی شبکه وایرلس است. در این روش اطلاعات در مبدا تبدیل به امواج رادیویی شده و به سمت مقصد فرستاده میشود. در مقصد امواج رادیویی دریافت شده مجددا تبدیل به دیتا شده و به سمت شبکه هدایت می گردد.
ابتدا نقاط مبدا و مقصد مورد ارزیابی قرار می گیرد. موارد متعددی در انتخاب تجهیزات و برقراری یک لینک وایرلس می بایست مد نظر قرار گرفته شود که به چند مورد آن اشاره می شود.
 
عوامل موثر در برقراری لینک وایرلس
 
•    فاصله بین نقاط:

در سیستم وایرلس با افزایش فاصله، پهنای باند قابل دریافت بین دستگاه های وایرلس افت می کند و با هر چه بیشتر شدن این فاصله پهنای باند کمتر و کمتر می گردد تا جایی که دیگر امکان برقراری ارتباط از بین می رود. برای فواصل مختلف با توجه به پهنای باند مورد نیاز باید تجهیزات مناسب با آن انتخاب گردد تا بتوان به بهره مطلوب دست یافت.
 
•    تداخل فرکانسی:

دستگاه های وایرلس برای انتقال دیتا از امواج رادیویی بهره می گیرند. هر موج رادیویی دیگر با فرکانس مشابه در مسیر، باعث اغتشاش و تخریب سیگنال های ارسالی می گردد که به آن نویز گفته می شود. نویز می تواند توسط دستگاه های وایرلس دیگر در محیط، کابل های فشار قوی برق، دستگاه های الکترو مغناطیسی و موارد مشابه ایجاد گردد که نتیجه آن قطع شدن ارتباط،  قطع و وصل شدن لینک و یا افت پهنای باند گردد. برای غلبه بر نویز محیط از روش هایی مانند استفاده از دستگاه های وایرلس ،با امکان انتخاب فرکانس های متعدد، استفاده از آنتن مناسب، پیدا کردن بهترین باند خالی فرکانسی و تنظیمات دستگاه بهره گرفته می شود تا بتوان لینک را با بهترین کیفیت برقرار نمود.

فرکانس های مجاز برای این ارتباط 900MHz و 2,4GHz و 5,8GHz میباشد که دستگاه های با استفاده عمومی در این فرکانس ها ساخته میشوند. برای استفاده از فرکانس های دیگر اجازه سازمان تنظیم و مقررات رادیویی الزامی است.
 •    دید مستقیم:

تجهیزات وایرلس برای برقرار کردن لینک نیازمند دید مستقیم هستند.بدین معنی که بین آنتن های دستگاه ها نباید مانعی وجود داشته باشد. موانع با توجه به نوع ماده بکار رفته باعث جذب کامل یا مقداری از سیگنال رادیویی شده و در نتیجه ارتباط بطور کامل قطع گردیده و یا با افت شدید پهنای باند همراه خواهد بود. برای رفع موانع ابتدا نقاط با کمک نرم افزار مورد تحلیل قرار داده و سپس دکل با ارتفاع مناسب نصب توسط این شرکت می گردد تا دید مستقیم بین دو نقطه فراهم گردد. •    امنیت:

سیگنال های رادیویی ارسال شده به سمت مقصد، در صورتی که یک دستگاه وایرلس در مسیر قرار داده شود قابل دریافت می باشد. بدین صورت اطلاعات ارسالی و دریافتی در اختیار افراد غیر قرار گرفته و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
برای جلوگیری از این امر شرکت های تولید کننده تجهیزات و موسسه تحقیقات و استاندارد شبکه های بی سیم از سیستم های رمز نگاری در دستگاه ها استفاده می کنند تا داده ها رمز نگاری شده و پس از دریافت رمز گشایی و مورد استفاده قرار گیرد. مورد دیگر امکان تعریف دستگاه ها برای همدیگر  می باشد که دستگاهی به جز دستگاه روبرو امکان اتصال به لینک را نداشته باشد. پس از نصب لینک بسته به میزان حساسیت اطلاعات ارسالی تنظیمات مورد نیاز در دستگاه ها ایجاد می گردد تا امنیت مورد نیاز شما برقرار شود.
 
•    تجهیزات:

محصولات تولید شده توسط شرکت های مختلف دارای پارامتر های متنوعی می باشند که می توان به قدرت خروجی، گین آنتن، نوع کابل، بازه فرکانسی، کیفیت در تولید محصول، پارامتر های امنیتی و امکانات کمکی اشاره کرد.
ابتدا نیاز مشتری از لحاظ میزان پهنای باند مورد نیاز، امنیت درخواستی و بودجه مورد توجه قرار می گیرد. سپس شرایط محیطی و فاصله و نویز و دیگر عوامل موثر محاسبه می گردد و در نهایت تجهیزات مناسب برای برقراری لینک پیشنهاد می گردد.
 شرکت پرنیان رایانه با در اختیار داشتن تیم قوی و کارآزموده آماده است تا در امر مشاوره و تهیه بهترین تجهیزات و راه اندازی انواع لینک ها شما را یاری دهد.

 • (MPLS  (Multi-Protocol Label Switching

MPLS یک بستر ارتباطی خصوصی است که  توسط مخابرات یا شرکت های خصوصی بروی شبکه ملی داده های ایران برقرار می گردد. هر نقطه با توسط زوج سیم تلفن، فیبر یا روش های دیگر به شبکهMPLS خصوصی شما متصل می گردد. سیستم های متصل به این شبکه به اینترانت دسترسی نداشته و از خارج از این شبکه امکان دسترسی به داخل وجود ندارد.

      

MPLS: Multiprotocol Label Switchingبرای حمل بسته های شبکه با کمک Label(مثل عمل Routingکه توسط IPاست) بوجود آمد.

 این پروتکل برای این به وجود آمد که مشکلات کند شدن Routerها در شبکه های کلان و زیر فشار را با مکانیزمی ساده تر مثل Labelزدن به ترافیک هر مشتری حل کند در حالیکه با پیشرفت روتر ها نیاز چندانی به MPLSبرای حل این مشکل دیده نشد، از آن به خاطر توانایی های زیاد در Traffic EngineeringQuality of Servicesو هم چنین Virtual Private Networksو ( Any-Transportover MPLS ( AToMاستفاده میشود.

این VPNبا Virtual Private Networkای که در Internetاز آن استفاده میکنیم متفاوت است. در واقع با MPLSشما میتوانید شبکه شهر خود را به شبکه های دیگر شهر های خود متصل کنید در حالیکه یک اتصال به سرویس دهنده کافی است و میتوان علاوه بر IPپروتکل های دیگر حتی در لایه دو نظیر ATMو Ethernetرا منتقل کرد (به این دلیل به آن Multi-protocolمیگویند.)

MPLS Tima Network

MPLS در چه لایه ای از مدلOSI قرار دارد؟ بهMPLS لایه ۲/۵ را اختصاص داده اند چیزی میانEthernet وIP است و به آن مدل ارتقا یافتهATM وFrame-Relay میگویند.

تنها دستگاهی که از سمتclient باMPLS کار میکند روتر است، پس به عنوان مشترک کار چندانی به ساختار درونیMPLS نداریم و تنها به روتر سمت سرویس دهنده (Provider Edge – PE) متصل شده و به کمکBGP یا هر روش دیگر؛ از شبکه های دیگر خود متصل بهMPLS با خبر شده و اطلاعات خود را از میان ابرMPLS عبور میدهیم.

 

 

 • اساس معماریMPLS

ساختار شبکهMPLS به دو جز جداگانه تقسیم می شود.

1- جز کنترلی که به آنcontrol plane گفته می شود.
2- forwarding که معمولا به آنdata plane گفته می شود.
در شبکه هایTraditional برای رسیدن بسته های داده از مبدا به مقصد در حالت کلی (اگرcost های مساوی وجود نداشته باشد) تنها یک مسیر کهbest route آن رو تینگ پروتکل است انتخاب می شود واز مسیر های دیگر اگر چه دارای cost بالاتری هستند ولی ترافیکی از آنها نمی گذرد و استفاده بهینه نخواهد شد. لذا نیاز به تکنولوژی وجود دارد تا بتواند از کلیه ظرفیت های موجود شبکه بهترین استفاده را کند.

شبکه مبتنی بر تکنولوژیMPLS تمهیداتی را جهت این امر در نظر گرفته است تا بتوان از پهنای باند های موجود شبکه نهایت استفاده را نمود( traffic engineering).
از خواص ذاتیMPLS تفکیک ترافیک یک سازمان از دیگر سازمانها توسط سرویس دهنده می باشد به طوریکه چندین مشترک می توانند از آدرس دهی خصوصی مشترک بدون نیاز به ترجمه ی آن آدرس ها استفاده نمایند. این جداسازی ترافیک منتهی به استفاده از عبارتMPLS VPNs گردید تا مشترکینی را که قصد اجرای یک شبکه خصوصیIP را با دیگر نقاط زیر مجموعه شان را دارند متمایز سازد.در حقیقت MPLS VPNs مشابه مدارات مجازیATM ویاFrame Relay می باشد.

در بیشتر شبکه هایWAN دنیا از تکنولوژی انتقال لایه دو مانندATM وFrame relay استفاده می گردد و برای اتصال دو روتر با استفاده از شبکهWAN لایه دو این اتصال میسر می گردد . در این حالت طراح شبکهWAN می بایست به صورت دستی مسیری ایجاد نماید تا بسته های لایه سه از میان لایه دو عبور کنند لذا نیاز به بستنvirtual circuit بصورتpoint to point است که مشکلات فراوانی را در شبکه ایجاد می کند.
MPLS این امکان را به سوئیچ های لایه دو می دهد تا همانند یک روتر در انتخاب مسیر هوشمند باشد.
امروزه ارائه سرويس‌هاي اترنت شهري با محدوديت‌هايي روبه‌رو است. بسياري از فراهم‌كنندگان سرويس، تنها اتصالات نقطه به نقطه مانند دسترسي به اترنت و يا اتصال سايت‌ها در داخل شبكه شهري را پشتيباني مي‌كنند. برخي فراهم‌كنندگان ديگر تنها تعداد محدودي از مشترياني را كه اتصالLAN اترنت چندنقطه به چندنقطه را در داخل شبكه شهري پياده‌سازي نموده‌اند، حمايت مي‌كنند. از آن جايي‌كه بيشتر فراهم‌كنندگاني كه سرويس‌هاي اترنت شهري را ارائه مي‌دهند، امروزه شبكه‌هاي خود را بدون استفاده از سوييچ‌هاي اترنت ساخته‌اند، فراهم كردن اين سرويس در شبكه شهري بزرگ برخي مشكلات اساسي را در بردارد.
گروه‌هاي مختلف در زمينه شبكه‌هاي شهري مبتني بر اترنت انجام داده‌اند، سرويس‌هاي مبتني بر اترنت را به دو گروه نقطه به نقطه و چندنقطه تقسيم نموده‌اند. معماري لازم براي پياده‌سازي سرويس‌هاي نقطه به نقطهVirtual Private Wire Services) VPWS) و براي پياده‌سازي سرويس‌هاي چندنقطه‌ايVPLS است.
امروزه روي فناوريIP سرمايه‌گذاري مي‌شود، زيراIP جهاني شده و حرف اول را مي‌زند. البته پروتكلIP ضعف‌هايي داشت و آن عدم توانايي تضمين كيفيت در شبكه‌هاي خصوصي بود. براي رفع اين نقص‌ها، يك پروتكل الحاقي به‌نام پروتكل MPLS به آن افزودند. الان مدرن‌ترين تكنولوژي كه در جهان وجود داردIPMPLS يا در حقيقتIP+MPLS است.

MPLS ابتدا توسط مهندسین گروهIPSILON به عنوان پیشنهادی برای انتقالIP روی ATM ارائه شد اما توسطCisco به عنوان پروتکلی معرفی گردید.

 برای راه اندازیMPLS ابتدا بسته به نوع سرویس بر روی زوج سیم و مودم مخصوص یا مودمADSL ویا بر روی بستر های دیگر نقاط به مرکزMPLS متصل می گردند. سپس با کمک روتر و انجام تنظیمات مربوطه یکپارچه سازی شبکه ها انجام می پذیرد.
متخصصین پرنیان رایانه در خصوص راه اندازیMPLS، تهیه تجهیزات و مشاوره در کنار شما خواهند بود.

 

TOP